neděle 18. října 2009

Nová Wide Digi OK2ULQ-15 na Ovčárně

Gratuluji Petrovi OK2ULQ za spuštění nové WIDE DIGI v Jeseníkách na Ovčárně. V APRS dostupné pod CALL OK2ULQ-15. Místo v CZ, kde DIGI zcela jistě chyběla. HW je OT2m. Anténa dle vyzařovacího diagramu by měla být dipólová.

Pokud by bylo možné, chtěl bych Petra poprosit o možnosti přiblížit kompletní sestavu a realizované řešení na Ovčárně. Děkuji.

Dobrá práce Peťo! Ostatně jako vždy je Petr záruka kvalitního řešení, nic polovičatého, tak to má být.

14 komentářů:

 1. Chválím každý radioaktivní počin. Ale jestli je to na Ovčárně jak je ta jednosektorová BTS O2 GSM, tak to nepokryje skoro nic. Něco ze signálu se vyzáří na východ a to je vše. Ovčárna, přes svou úctyhodnou nadmořskou výšku, je v podstatě na svahu nad údolím Bílé Opavy, obklopena téměř ze všech stran kopci o mnoho vyššími než její pozice. V této lokalitě má smysl jen Praděd, Vysoká hole nebo Dlouhé stráně. Nic víc.

  OdpovědětVymazat
 2. To, co píšeš je jistě pravda. Netuším ale, jak moc se orientuješ v problematice APRS (speciálně na severu Moravy), ale věz, že je to do jisté míry záměr:
  Zcela pominu, co asi stojí mít zařízení na Pradědu-to víš sám nejlíp. Nicméně pro nás je výhodné mít odstíněný směr SZ a Z, což Ovčárna výborně splňuje. Pokud bys měl možnost nám zajistit jednu se zmíněných lokalit za cenu elektřiny, samozřejmě nepohrdnem. Musel by se tam dát ale jiný typ digipeateru.
  Honza OK2ILA

  OdpovědětVymazat
 3. Aha, tak je to podle přesné mapy na stanici Horské služby. Tak to je prašť jako uhoď, 100 m vedle, na stejné terénní pozici, vzhledem k tomu, že minimálně 320 stupňů kolem dokola je blízký horizont, tak to fakt nic nepokryje. Nemáte odstíněný jen SZ a Z, ale v podstatě S - SZ - Z - JZ - J - JV. V problematice APRS se orientuju jen teoreticky, ale o tom to přece není, je to VKV FM a o tom, jak se odtud šíří signál. Na to nepotřebuju mít software, podívám se na mapu a vídím že je to blbost. Sorry chlapi, ale kdyby bylo třeba řečeno, že je to určeno na přenos nějakých užitečných dat z této lokality směr Opava kam se to s odřenýma ušima doboxuje) a dál do sítě, tak ani nepípnu. Takhle jen kroutím hlavou.

  OdpovědětVymazat
 4. No, praxe Ti zatím nedává za pravdu. Ale to je jedno, já jsem zatím spokojen. Prostě to nesmíš srovnávat se svým OK0X, který samozřejmě chodí fantasticky. Tady je ale cíl hry jiný.
  OK2ILA

  OdpovědětVymazat
 5. Tak jistě že pásmem VHF oproti UHF se dosáhne určitého ohnutí a signál projde, zejména ve větší vzdálenosti od Jeseníků do určitých oblastí (tady hlavně severní část okresu BR a OP a zejména Polska). Ale tvou poslední větou napovídáš a potvrzuješ mou domněnku, že tu nejde o udělání pokrytí, ale jiný záměr, kdybys ho rozkryl, tak se poučíme a budeme chytřejší, pokud to tedy není tajné :-)

  OdpovědětVymazat
 6. Tajné to není, naopak neuškodí trochu osvěty. :-) Malinko to teda rozeberu - jako dodatek k článku na stránkách ok2imh.com. Ale až zítra...
  OK2ILA

  OdpovědětVymazat
 7. Budu se těšit. Jinak OK0X má v platném povolení již od začátku kmitočty 144,800 a 433,800 pro APRS rezervovány. A abych byl s tím "rýpáním" kompletní, X30 je zcela nevhodná anténa do této lokality. Většinou se do jara ve svém nejslabším místě - přechodu z límce s radiály na držákovou trubku - vlivem námrazy zlomí. Ale třeba ji máte nějak upravenou, nebo budete mít víc štěstí než já s několika těmito kousky na Šeráku a Dlouhých stráních.

  OdpovědětVymazat
 8. Ahoj.Nevím proč se tady dohadujete o vhodnosti místa.Jistě všichni víte, že je třeba plno převaděčů VHF nebo UHF na mnohem nevhdnějších kótách a přesto se využívají víc než ty na pořádných kótách viz OK0X a o tom to hlavně je.Může to být na kótě jaké chce, ale když to nikdo nepoužívá tak o čem se dohadovat.Takže za mě tedy čest všem co něco tvoří v tomto našem krásném hobby.Je to jen můj názor, APRS nevyužívám.Čest OK2ARI

  OdpovědětVymazat
 9. Tohle je na Honzu OK2ILA. Ahoj Honzo na zacatku pises, ze pokud by byla digi napriklad na Pradedu, Seraku, atd. jak pise Bronek, tak by musel byt pouzit jiny typ digipeateru nez soucasny OT2m co je na Ovcarne. Muzu se zeptat na blizsi info, z jakeho duvodu byl treba jiny? Je v planu spojeni digi OK2ULQ-15 s meteo stanici, ktera tam je take nove umistena? Nebo uz tomu tak je a APRS sit je vyuzita jen jako nosic meteo dat (informaci) pro potreby tretiho subjektu?

  Diky za pripadne doplnujici info

  OdpovědětVymazat
 10. To 2ARI: Díky za podporu! Taky doufám, že jednou nedopadnem tak, že se budem muset omlouvat za to, že něco pro amatéry děláme:-)

  To 4PS, 2JIB: Napsal jsem tedy malinké povídání na toto téma, kde snad odpovídám na otázky, které padly. Bude to ještě dnes na stránkách Milana www.ok2imh.com.
  Jen, Pavle, ještě dodám, že nejde o jiný DIGI než OT2M, ale o jeho jiné nastavení - jako FILL-IN. WIDE Digi by se na Pradědu asi pos... :-)

  OdpovědětVymazat
 11. To je fakt, dat na spicu Jeseniku rezim plne digi tak to tam asi lehne popelem, fill in je vlastne elegantni reseni. V KM taky stale zvazuji otazku jestli rezim wide nebo fill in. No cas ukaze. Kazdopadne me zaujala tvoje sestava OT2m a zakladni meteo. Smysluplne, elegantni reseni.

  U ULQ-15 jsem se dnes dival na lokality odkud pochazeji pakety a je tam toho pomerne hodne z PL. Ale do Opavy to taky dolitne jak je videt. Jdu mrknout na Milanuv web. Praci zdar.

  OdpovědětVymazat
 12. Se zájmem jsem si přečetl doplňující info a v podstatě si potvrdil účel zřízení na Ovčárně, který jsem odhadoval. Škoda že jak je v článku uvedeno, to ještě nebylo dotaženo do plného stavu s tím připojením na meteo. Jinak ohledně toho pokrytí Bruntálska a Rýmařovska, jak je v článku zmíněno - samotný Rýmařov a okolí se sakra blbě pokrývá i ze samotného Pradědu, jak na UHF, tak na VHF. Protože Vysoká Hole :-( Mapa zachycení paketů na aprs.fi víceméně odpovídá i mé představě, že ve větším odstupu od hor ve směrech V a SV to z Ovčárny někam proskočí. Takže přeju tomuto zařízení brzké propojení s meteostanicí, které významně zvýší jeho užitečnost a dlouhou životnost, limitovanou momentálně použitým typem antény. A trpělivost jeho správcům. Práci čest.

  OdpovědětVymazat
 13. Kazde nove digi je prinosem. Je potreba klukum podekovat za odvedenou praci. Debata ktera se tu strhla svedci o nepochopeni principu systemu APRS nekterymi diskutujicimi. No nevadi, casem se to mozna upravi.
  Jirka OK2XDU

  OdpovědětVymazat
 14. Hoši neperte se...nikdo učený z nebe nespadl a sami si přiznejme, jak každému z nás bylo po prvním měsíci naprosto jasné jak APRS funguje, co je dobře a co je špatně.... a po půl roce člověku teprve začnou docházet souvislosti a rázem zjišťuje že je to trochu jinak... že nějaká DIGI funguje lépe, když je pod kopcem a né na kopci... že i 4 DIGI se na 50km čtverečních snesou a nedělá to problémy... že když něco u sebe vidím OK, o 100km dále už to platit nemusí... a.t.d. Ale to je vývoj, tím si každý musí projít a 100% platí: "Čím víc vím, tím víc vím, že nic nevím" A v tom je právě ta krása APRS, že je pořád co objevovat, můžeme se dohadovat co a jak, ale praxe teprve ukáže jak je to doopravdy. Jednoduchý věci jsou nuda... ne?
  Každopádně platí premisa: "Fill-IN nikdy nikde nic nezkazí" A povedl-li by se na Pradědu... byla by to bomba...
  Milan 1MX

  OdpovědětVymazat