pátek 23. ledna 2009

Testovací umístění OK0Z, pravděpodobně QTH Zlín.

Během víkendu bude z naší strany snaha převaděč OK0Z umístit na cca týdenní testovaní do ZLÍNA! Řešíme dvě lokality, obě výše položená QTH. Takže převaděč by měl být dostupný pro mnohé z Vás a budeme rádi, když se otestuje zodpovědně v rámci reálného provozu a zatížení.

OK0Z testování u Marka OK2SJF

Ze sklepní dílny, se převaděč OK0Z přesunul prozatím k Markovi na stůl a testuje se v rámci QTH Slavičín. A podle toho co s Márou mluvím, tak je se svojí prací nadmíru spokojený. Naprostý souhlas i z mé strany. Musím říct, že v rámci dokončovacích prací, zejména na vzhledu, uspořádání, výrobě propojovacích kabelů, atd. si Mára opravdu vyhrál a vypadá naprosto profi. Dobrá práce kamaráde! Markova galerie OK0Z tu tady.

Připomenu, že Marek OK2SJF již také plní svoje galerie na Googlu, tak mrkněte!

OK0Z v plné parádě. Foto Marek OK0SJF.

středa 21. ledna 2009

OK0Z poprvé v dílenském provozu!

Vážení přátelé, příznivci projektu OK0Z! Marek OK2SJF nejspíše nemohl po noční šichtě dospat a poprvé oživil převaděč OK0Z jako funkční celek! Momentální QTH je jedna nejmenovaná, dobře vybavená dílna, obehnaná kopci ze všech stran. A funguje! Hlavně se čekalo, co kontrolér. Prozatím mám jen telefonické info od Marka, nicméně potěšující. Další plán je následující. Do konce týdne si s tím Marek ještě určo pohraje a o víkendu je plán naprogramovat hodnoty kontroléru, aby dával regulérní identifikaci a předběžně nastavit ostatní záležitosti. Dále je v plánu vše naložit a vyjet na nějakou vyšší kótu a nastavit hodnoty TX a RX stanice. Případné podrobnosti zveřejním nejpozději v pátek večer. Nicméně, aby nebylo vše tak ideální, tak se zjistilo, že diplexer je vadný a bude ho potřeba vyměnit v rámci záruky. A dále, s ohledem na budoucnost, echolinku, dořešit CTCSS na výstupu. Nicméně toto není nijak extrémně zásadní. Spíše ten diplexer, bez kterého není možné umístění na finální kótu!

Takže pokud vše dopadne dle plánu, tak předběžně na víkend nalaďte na Vašich stanicích:
  • # TX 439.400 MHz
  • # RX 431.800 MHz
  • # tón na vstupu CTCSS 88,5 Hz
  • # tón na výstupu ???? (dočasně)
Budeme testovat!

Příspěvek na OK0Z

Řady přispěvatelů na podporu vzniku převaděče OK0Z rozšířil nemalou částkou Libor OK2ARI. Děkujeme za podporu a trpělivost při čekání na samotné spuštění. Věříme, že informace, na tomto webu, které vyplňují prostor před samotným spuštěním, jsou dostatečné a vypovídající o tom, jak projekt postupuje. A je dobře, že postupuje. Navíc nás těší Váš zájem o celou věc!

úterý 20. ledna 2009

ISD1420P a TL062CP zajištěny!

Již několikrát zde propírané poslední dvě komponenty do kontroléru jsou doma! Jedna u Marka a jedna u mě. Každému se podařilo zajistit jednu. Někomu šlo zajišťovaní více méně hladce a bez komplikací a někomu se to jaksi zvrtlo a řádně prodražilo. No a tím komu se nedařilo jsem byl já. Pouze a jen vlastní blbost. Komponentu za 18 EUR jsem jel vyzvednout a hned to bylo za 1000 Kč a dva punt body do sbírky. Ale asi víc komické by to bylo, kdybych jel pro ten druhý oný, který má hodnotu 16 Kč! Paradoxně důležitější je ten za těch 16 Kč a ten prodražený je vlastně jen audio paměť, která je jen doplněk, který otázka jestli vůbec využijeme. No teď využijeme, kdyby co bylo, když už to stálo ten sponzoring PČR. Na víkend je předběžně domluveno, že to Marek osadí, zkusíme naprogramovat a když bude dobrá konstelace a bude to fungovat, tak i první oživení kompletního OK0Z! Čekejte další info, jak to celé dopadlo.

ISD1420P - audio paměť, 18 EUR + 1000 Kč + dva body

neděle 18. ledna 2009

Test Diplexeru DIAMOND MX-72N u Marka OK2SJF

Po pasivní sobotě, potřeba naopak nedělní aktivitu. Vyrazili jsme s Leňou na návštěvu k Markovi, pozdravit Věrku, malého pardála Vašíka a samozřejmě při té příležitosti pořešit i další záležitost k OK0Z. Vzal jsem diplexer, stanici pro otestování reálného, souběžného provozu na 2m a 70cm. Tak jak to bude ve finále. APRS v pásmu 2m a OK0Z v pásmu 70cm. Vše šlape jak má a bez sebemenších problémů souběžný provoz funguje. Ani náznak jakékoliv rušivého prvku v rámci obou provozů. Výborná věcička. Nafotil jsem pár dalších fotek rozpracovaného převaděče a doplnil je do galerie OK0Z. Příští týden budou s největší pravděpodobností k dispozici ony chybějící dva integrované obvody a tím zkompletovaný kontrolér. No a bude následovat to hlavní, zajistit jeho plnou funkčnost, naprogramování a otestování. Držte palce!

Založil jsem novou foto galerii OK2SJF a doplnil ji o fotky z dnešní pracovně zdvořilostní návštěvy.

Pózující Vašík a Marek v provozu

Velký Lopeník 955 m.n.m.

Tentokrát jsem vynechal a dal jsem si pasivní sobotu s tím, že se vykurýruji. Kluci, Marek OK2SJF, Kuba OK2PJM a Staňa OK9ZVZ vyrazili na rozhlednu Velký Lopeník 955 m.n.m., tak jak bylo nedávno plánováno. Alespoň via spojení na 433,500 MHz z domácího QTH jsem měl informace o aktuálním stavu akce. Kosa jak z nosa, ale všestranná spokojenost. Navíc co účastník akce, to fotografický dokumentarista. S tím, že fotky byly ihned po přesunu k Markovi a rozmrznutí, zpracovány a nasypané k Markovi na Picasu. Od všech cvakačů a pozor, dokonce i od Kubína, historický okamžik! Marek to zprocesoval jak v ČTK. Kubo, včil už jen založit vlastní galerii a zbytek jak na běžícím pásu!

Reportážní foto na Staňu OK9ZVZ, fotil Marek OK2SJF