sobota 21. března 2009

Příspěvek na OK0Z

Děkujeme Renému OK2MAT za finanční příspěvek na podporu realizace převaděče OK0Z. S realizaci finišujeme!

pátek 20. března 2009

Simplex Repeater ADS-SR1

V pátek jsem si po pár vyměněných technických e-mailech, objednal špičkový simplexní opakovač ADS-SR1 od americké společnosti Argent Data Systems. Sdružuje funkce Simplex Repeater, Voice Mail a Voice Beacon. Ve středu mi volala má drahá polovička, že to přišlo. Exceletní doba dodání. Zpracování a vybavenost zařízení také naprosto vynikající. Objednal jsem si přímo propojovací kabely pro ručky Kenwood a Motorola, na obou šlape opakovač bez nejmenších problému. Kvalita audia nemá konkurenci a celková délka záznamu na relaci 218s je nejdelší, kterou jsem při procházení netu našel. Navíc to celé ve finále vyšlo levněji, včetně kabelů a poštovného, než výrobky z Evropy. Spokojenost. Popis zařízení ADS-SR1 přímo na webu výrobce. Zvažuji i nákup APRS Trackeru model Tracker2 model OT2m.

ADS-SR1 Simplex Repeater, Voice Mail, Voice Beacon
Popis výrobce:

The ADS-SR1 is a multi-function voice recorder device that connects to virtually any handheld, base, or mobile radio. It features exceptional voice recording quality and higher capacity than any other comparable device on the market.

Simplex Repeater

A simplex repeater records incoming transmissions and retransmits them on the same frequency. This has the effect of doubling the time required to transmit a message, but while a traditional repeater typically costs thousands of dollars and might be semi-portable at best, a simplex repeater can be set up with a single handheld radio and operated from batteries. This makes it perfect for disaster response, home or campground use, and any place where radio range needs to be extended but the cost and complexity of a traditional repeater can’t be justified. Additionally, the unique ‘say again’ repeat-on-demand feature of the ADS-SR1 allows it to be operated in silent mode, repeating transmissions only when requested. This can be used to repeat a missed transmission or to check for missed calls, even hours or days after the last transmission was heard by the repeater.

Voice Mail

The ADS-SR1’s voice mail function operates like a telephone answering machine, allowing users to record messages for later retrieval. Up to 20 incoming messages can be recorded, and a separate voice mail access code lets multiple users retrieve messages without having to share the repeater’s regular security code.

Voice Beacon

Up to 10 voice announcements can be stored in the ADS-SR1’s non-volatile memory. Each message can be set to transmit at a specified interval, and a time offset setting allows beacons to be staggered or rotated. Intervals can be from a few seconds up to twelve hours. One message can also be configured to play in response to an incoming transmission. This can be used for repeater identification, or to provide instructions on using the repeater or voice mail. A separate inhibit timer stops the message from playing again for a specified time interval.
  • # 218 seconds total recording time
  • # 19.2 kHz sample rate for excellent voice clarity and SSTV compatibility
  • # 10 voice announcements with independent timers
  • # Programmable maximum message length setting
  • # 20-year data retention with no power
  • # Optional Morse code or voice identification
  • # DTMF remote control for all functions
  • # Operates from two AA batteries or external 4-28 V DC supply
  • # ‘Say again’ function repeats last received transmission on command
  • # Selectable courtesy tones
  • # Audio output adjustable in hardware and by remote command
  • # PTT modes for handheld and mobile radios
  • # Upgradeable software for future enhancements
  • # Programmable security code with auto-lock feature
  • # Unit remains controllable even with stuck receiver squelch
  • # 1 year warranty on complete unit, 5 years on flash memory

Naladění OK0Z

Včera jsem byl poctěn osobní návštěvou z jesenického panství. Broněk OK2JIB mi přijel pomoc pořešit naladění audia Motorola - kontrolér - Motorola. A podařilo se. Realizovalo se několik SW zásahů do Motorol a ruční doladění kontroléru. Otestováno s burácejícím Kubou OK2PJM a dnes s Márou OK2SJF. Nestěžovali si, takže skvělé, finální doladění až na Kelčáku. Jinak dnes jsem doplnil odkličování o decentní roger beep. Zvukovou signalizaci aktivace a spadnutí převaděče ještě zvážíme, jestli ponecháme, změníme, zrušíme. O víkendu bude Mára pracovat na novém chlazení a tím by mohlo být hotovo. Musím zjistit jak je na tom dostupnost Kelčského Javorníku.

Rušení na pásmu 70cm v řešení s ČTU

Doplním poslední příspěvek. Rušení na pásmu 70cm se potvrdilo a to prakticky v rámci celého města. Mám prakticky nepoužitelné amatérské pásmo 70cm, zejména simplexní direktní kmitočty. Například 433.400 MHz a spousty dalších kmitočtů na ručku s mini pendrekem prakticky za plno. Je to nějaká služba, datový přenos, která se tam dere stůj co stůj. Nejhorší je, že je to rozlezlé po celém pásmu. Pár kanálů se dá vždycky přežít, ale většina pásma, tak to je v háji. Už jsem v kontaktu s ČTU pro sjednání nápravy. Dal jsem podnět, dnes volali, že na tom zamakají a přijedou. Tak uvidíme. Každopádně jsem s člověkem, co to má k řešení, výborně pokecal.

středa 18. března 2009

Podivné chování pásma 70cm

Již několik dní pozoruji podivné chování pásma 70cm. Nejdříve jsem tomu nevěnoval pozornost, ale včera večer při pokusu o testování OK0Z se to tak trochu rozklíčovalo. Většina komunikace v pásmu 70cm mi poslední dobou chodí do velkých úniků, úplně stejné jako silný mobil efekt a i samotná kvalita modulace je maximálně rozkolísaná. S Kubou OK2PJM jsem chtěl včera poladit audio na převaděči, ale naprosto bez šance. Poslouchal jsem ho na RX rádiu převaděče v naprosto tragické kvalitě a co se objevilo na RX, ve stejné podobě vylezlo z TX. Takže testování nereálné. Anténu jsem přehodil do FT-7800 a úplně stejný efekt, kolísání, špatná kvalita, nestabilní. Na obou stranách zrcadlově. Kuba mě bral špatně, já ho taky, vysílání i příjem. Otestovány direkty 70cm a vstupní kmitočet převaděče, všude prakticky stejné. Lokality Kroměříž, Hulín, Zlín.

Takže buď špatná anténa (X-300), konektory, zateklá voda, svod nebo opravdu špatné podmínky na 70cm pásmu.

Ale vstoupil do toho i Jarda OK2SJR z pracovního QTH Hulín a popisovaný jev se potvrdil i mezi Jardou a Kubou, mnou a Jardou a naopak. Takže bychom museli mít všichni špatné antény, konektory, svody, rádia (paradoxně všichni máme X-300), což je nepravděpodobné. Na 2m se to prakticky neprojevovalo.

Máte někdo z posledních pár dní podobné zkušenosti, poznatky? Pokud ano, zkuste nechat vzkaz v komentáři. Dneska večer zkusíme znovu. Tak uvidíme, jestli změna nebo stále někde něco špatně.

neděle 15. března 2009

Testování konfigurace OK0Z

V týdnu od 16. - 22. 3. 2009 budu vždy v podvečerních hodinách aktivovat převaděč pro testovací provoz aktuální konfigurace. Kde? Moje domácí QTH Kroměříž, použitá anténa Diamond X-300, VF výkon 10W. Jelikož není prozatím instalováno chlazení, tak v rámci testování to bude právě v podvečerních hodinách, kdy se budu pohybovat doma a můžu eventuálně převaděč vypnout. Děkuji za pochopení.

Současná konfigurace kontroléru převaděče OK0Z

O víkendu jsem navštívil převaděčového stavitele Broňka OK2JIB v Jeseníku. Již delší čas je prakticky neslyšitelný, vyjma GSM pásma a to ani na svém projektu OK0X a tak bylo potřeba ho v městečku za kopečkama navštívit a zkontrolovat. Mimochodem mu gratuluji k sobotním narozeninám, které v průběhu poledne a odpoledne slavil konfigurací kontroléru. Respektive model Zetron 48B je opravdu rozsáhlá záležitost a spousty souvislostí u jednotlivých funkcí byly časově náročné na řešení. Času málo, věcí k řešení poměrně dost. Závěr byl takový, že kontrolér se resetoval do továrního nastavení a vše o nuly. Nicméně dobrá věc se podařila a byl pochopený systém stroje a díky pohodlné konfiguraci via terminálový program možnost operativně a rychle prověřovat možné varianty. Důležité je, že se podařilo slušně nastavit detekci CTCSS, čtení DTMF, kompromisní a prozatímní hodnoty výstupního audia, atd.

Samotné pametry jsou prozatím následující:
  • # RX CTCSS 88,5 Hz
  • # TX CTCSS 88,5 Hz pouze po dobu dobu relace
  • # ostatní subtóny CTCSS a čistou nosnou převaděč nedetekuje
  • # doba aktivace převaděče 5s
  • # time out 10 min. (na pozadí relace je upozornění)
  • # CW ID každé 4 min. (i bez provozu), vysílá se 1x OK0Z
Je dohodnuté kompletní projití konfigurace celého HW, doplnění chlazení a tím je převaděč nachystaný k umístění na finální kótě.