pátek 30. ledna 2009

Zkušební provoz OK0Z část IV.

Od včerejšího večera je převaděč OK0Z ve zkušebním provozu ve Zlíně. Je to sice lokálnější záležitost, nicméně věříme, že pro otestování bude dostačující. Marek OK2SJF odvedl výbornou dolaďovací práce a po komplikacích s TX rádiem je již vše v nejlepším pořádku. Audio plně použitelné. Citlivost se jeví jako ideální, kdy extrémně slabé stanice se již do převaděče nedostávají, to byl zcela jasný záměr a bude i nadále. Hranici, kterou preferujeme, je použitelná čitelnost stanic. Jinak dnes jsem měl jednání ohledně možnosti zkušebně umístit převaděč na již minule zmiňovaný stožár profi služeb v Kroměříži na Barbořině. Kroutili se jak hadi, že už je tam toho moc a prý se to navzájem ruší, tak to mě opravdu pobavilo. Nicméně ještě to půjde písemně na ředitele, který má hlavní slovo. Tak si dám záležet na formulacích a třeba se zadaří. Ono by totiž nebylo od věci odzkoušet samotnou odolnost převaděče v blízkosti několika dalších služeb, tak jako na Kelčské Javorníku. Takže kdo se na současné QTH převaděče dostanete, prozkoušejte.

Kdyby kdokoliv z Vás měl možnost, nabídku na testovací umístění na zajímavém QTH , tak mi napište e-mail, díky. Proberu to s klukama, poradíme se a případně využijeme. Testování je pro nás důležité.

středa 28. ledna 2009

Zkušební provoz OK0Z část III.

Komplikace s TX rádiem s největší pravděpodobností vyřešeny. Nyní je převaděč osazený 2x Motorola m120 (nové nepoužité kusy). Zkušebně nyní běží u Marka ve Slavičíně a nemám žádné další info o případných komplikacích. Předběžně ve čtvrtek by se měl převaděč přesunout do Zlína. Nebo varianta č. 2, mám v jednání (bez záruky) zkušební umístění na stožáru profi služeb v Kroměříži, lokalita Barbořina 256 m.n.m. Otevřený prostor do všech stran s výhledem na moravskou placku. Aktální foto převaděče u Marka k dispozici ZDE.

OK0Z aktuální stav HW, 2x Motorola m120. Foto Marek OK2SJF.

Diplexer DIAMOND MX-72A

Proběhla výměna diplexeru, kdy původní MX-72N byl vadný. Nový je model je MX-72A, kdy sdružený konektor je typu N, místo původního PL. Respektive, tak to bylo zamýšleno i původně, ale nezadřilo se. Obecně N-ko je pro pásmo 70cm prakticky nutnost a 2m to nijak neomezí. Domácí zjednodušený test nového kousku proběhl kladně, tak věřím, že i měřidlo ukáže ty správné, očekávané hodnoty a tím by to mělo být vyřešeno. Klíčová součást pro umístění přímo na Kelčském Javorníku. Fotky diplexeru doplním.

pondělí 26. ledna 2009

Příspěvek na OK0Z

Máme tady dalšího přispěvatele a podporovatele převaděče OK0Z. A není jím nikdo jiný než zástupce poctivé radioamatérské enklávy z origoš jižní Moravy, Jarda OK2GPS. Díky za podporu! Doslova v parfektně načasovný okamžik!

Zkušební provoz OK0Z část II.

Komplikace s TX rádiem, bylo nutné vyřešit jediným možným, radikálním způsobem a to výměnou. Nyní jsou obě stanice stejného modelu a fungl nové, nejeté, nepostižené bastlením a tak podobně. Zapracováním nového TX rádia do samotného převaděče bude mít za následek krátké odsunutí opětovného spuštění testovacího provozu z QTH Zlín. Já budu souběžně řešit výměnu diplexeru. Díky všem za pochopení a trpělivost.

neděle 25. ledna 2009

Zkušební provoz OK0Z část I.

Převaděč se v sobotu podařilo dokompletovat, naprogramovat kontrolér, ale vyskytl se problém s kvalitou audio výstupu. A to dost zásadní. Proběhla servisní konzultace s Broňkem OK2JIB, za což díky a v neděli opět cesta za Márou s krabicí plnou převaděče. Konzultace a rady maximálně účinné. Problém se podařilo odstranit. Audio je plně použitelné. No co čert nechtěl, dnes dopoledne se to předělalo, spáchal nový propojovací řídící kabel obou Motorol a kontroléru, odzkoušelo a jevilo se to jako o.k. Po cestě domů jsem nechal převaděč u Kubína v rámci testování. Nakonec se záhy zjistilo, že TX rádio po chvíli kmitočtově ujede a to je špatně. Takže tentokrát vzal krabici plnou převaděče Kuba a jel řešit. Zatím nemám další info, jakmile bude, dám vědět. Klasické porodní bolesti, které je lepší pořešit v rámci testování, než následně na Kelčáku, což si snad ani nedovedu představit. Ale bez toho to nejde, to by bylo moc ideální a jednoduché. Dále řešíme případnou možnost umístění v rámci testovaní, prakticky na nejvyšší bod Zlína. U Majáku, těsně sousedící s Tlustou horou 458 m.n.m.