neděle 6. září 2009

Upgrade HAM HW

Provedl jsem nějakou tu změnu na HAM HW a prodejem FT-7800 a TH-F7 jsem pořešil finanční základ pro nákup nové stanice do auta. No a protože jsem jaksi více zabřednul do problematiky APRS, volba padla na novinku, Kenwood TM-D710E s integrovaným APRS. Za profesionální realizaci napájení v autě a provedení rozšíření díky Michalovi OK9XPM, respektive jeho firmě MICOM CS v Olomouci. S odstupem času používání, plus jedna cesta na jih Evropy už dala nějaké ty odpovědi na to, jaká stanice v reálu je. Hodnotím prakticky jen z uživatelského pohledu, protože nejsem žádný bastlíř co se nenarodil s pájkou v jedné ruce a měřákem v ruce druhé.

Je to moje první stanice s oddělenou montáží a obecně bych řekl, že do auta je toto řešení naprosto ideální. Tělo samotné stanice mám umístěné pod sedačkou řidiče a za použití prodlužovacího (obyčejný FTP patch kabel) kabelu a spojky RJ45 zapojený mikrofon. Slyšitelnost naprosto dostačující, možnost zapojit externí repro není problém. Stejným způsobem je zapojený ovládací panel stanice. Stanici mám v Octávce a nebylo třeba použít žádný s dodávaných držáků, panel naprosto dokonale padnul do prostoru schránky před řadící pákou.

Jediné co borci z Kenwoodu teda nepeřešili zcela optimálně je připojení GPSsky. Standardně se připojuje přes 2,5 mm jack do čelního panelu stanice, což si žádá bastlení nebo nákup propojovací kabeláže s GPS, která je ukončena DB9. Plus nutno vyřešit napájení GPS 5V. Měli to pořešit tak, že DB9 mělo být hned na panelu včetně napájení a hotovo, žádná další kabeláž by nebyla nutná, pouze zapojit a hotovo. No co už.

Každopádně ale co to všechno převyšuje, je samotné ovládání stanice a systém menu ke konfiguraci. Tady je to luxus, nemám co vytknout. Včetně toho, že jsem si vyrobil programovací, propojovací kablík, stáhnul soft a pohodlně provedl kompletní seting, paměti via PC. Zálohování a různé konfigurace tak nejsou žádný problém.

Můj mobilní provoz vis APRS je možné sledovat zde na APRS.fi

Jedeme dál

Odmlky stačilo, kde v mezičase se událo nepřeberně věcí, událostí, novinek a taky bohužel jak by řekl jeden kolegos, taky hodně, promiňte, sraček. Doména prodloužena, tak by byla škoda to tady nechat vyhnít, ikdyž časem vyhnije prakticky cokoliv. No ale proč tak pesimisticky, že. Takže jedu dál.