středa 30. prosince 2009

Linksys WRT54GL --> APRS 1. část by OK2XDU

Linksys, OpenWRT, Digi_ned a Aprsd. Jak na to ?

V tomto seriálku se budu snažit popsat svoje snažení o zprovoznění Digi_nedu s Aprsd na routeru Linksys WRT54GL.

Proč zrovna tadle sestava ? Delší dobu sem hledal hardware na digi + igate, které bude malé, nebude moc žrát a nebude obsahovat žádné mechanické komponenty (HDD,FDD a pod.). Při bloudění na internetu, po forech a jiných tmavých zákoutích jsem narazil na tento router. Proti Asusu WL500gP v.1 má tu výhodu, ze je lehce dostupný a i instalace alternativního firmware je jednodušší. Alespoň z mého pohledu. A cena je také přijatelná, aktuálně (prosinec 2009) u firmy Alfa Computer www.alfacomp.cz - 1325,- kč včetně dobírky. Nicméně tento typ mají v každém lepším počiítačovém eshopu.

Přistupme tedy k vlastní instalaci. Jako první nainstalujeme alternativní firmware do routeru. Jedná se o celkem známý klon Linuxu pod názvem OpenWRT (dříve WhiteRussian).

Potřebné ingredience:

Router Linksys WRT54GL, PC standartního typu s internetovým prohlížečem a klientem pro SSH (v Linuxu přímo, pro widle Putty), silných 230 V v síti pro napájení a patch kabel UTP na propojení PC s routerem (je součástí balení routeru).

Postup:

Jako první věc stáhneme ze stránek OpenWRT bin soubor, který obsahuje vlastní alternativní firmware. Pro Linksys WRT54GL je zde : downloads.openwrt.org/kamikaze/8.09.1/brcm-2.4/openwrt-wrt54g-squashfs.bin . Uložíme si tento soubor někam kde ho potom nebudeme muset dlouho hledat alt . V dalším kroku uděláme úpravu v PC. Odpojíme PC od internetu, a změníme IP na statickou v rozsahu 192.168.1.2 - 255. Další polozky v nastavení sítě nejsou potřeba, většina systémů si je doplní sama. Teď uz můžeme konečně propojit router s PC. Na routeru použijeme otvor s označením LAN1. Pomocí patch kabelu propojíme router s PC a zapneme napájení. Na PC spustíme internetový prohlížeč a do adresního řádku napíšeme adresu routeru. Ta je : 192.168.1.1 . Dáme enter a vyběhne na nás okno s požadavkem o přihlášení. Položku "User name" s klidem přeskočíme a do "Password" zadáme "admin". V této chvíli mají prostor hračičkové. Pokud máme čas můžeme vyzkoušet různé nastavení. Stejně tam nic nezůstane alt . Jediné co nás v tuto chvíli zajímá je záložka "Administration" a dále podzáložka "Firmware upgrade". Do okna pomocí tlačítka "Browse" zadáme cestu k souboru bin, který sme si před tím stáhly ze stránek OpenWRT. Pokud sme si jistí, ze je cesta správně, tak se pomodlíme a odklepneme tlačítko "Upgrade". Teď je uz vše v rukách výpočetní techniky. Celá akce trvá cca. 2 min. Doporučuji dát si cigaretu, jít si uvařit kávu (kolikátá že to dnes už je ?) případně se chvíli věnovat jiné bohulibé činnosti. Je lepší nechat routeru více času, než zbytečně vyhodit investovanou částku a čas obrazně z okna. Od této chvíle by měl být v routeru firmware OpenWRT Kamikaze (r16206).

Vymyslíme si heslo. Takové, které si budeme pamatovat. Bez toho hesla se pak už nikam nedostaneme ! V prohlížeči vymažeme adresní řádek a zadáme znovu IP routeru (192.168.1.1). Měla by vyskočit uvítací obrazovka OpenWRT s požadavkem na přihlášení. Do kolonky "Username" patří "root" (je vyplněno) a do "Password" napíšeme heslo, které sme si vymysleli na začátku. Znovu připomínám pamatovat ! Otevře se nám další stránka se spoustou možností nastavení routeru. Možnosti jsou opravdu velmi široké. Pánové z OpenWRT si dali záležet. Bude nás zajímat polozka "Administration" (vpravo nahoře). Vlevo se otevře několik položek. Najedeme na "Network" a v roletě vybereme ""Interfaces" a dále "LAN" . Tady můžeme změnit nastaveni LAN rozhraní. Doporučuji "Protocol" static, "Address" v rozsahu vnitřní sítě, "Netmask" 255.255.255.0, "Gateway" je IP brány vnitřní sítě a "DNS-Server" je adresa kterou přiděluje provider. Základním předpokladem dalšího postupu instalace je mít moznost připojení dalšího zařízení k internetu. V případě potíží, doporučuji se zeptat někoho znalého místní situace. Pokud sme schopni zvládnout předchozí nastavení, tak odpojíme router od napájení a od PC. Připojíme ho standartně do vnitřní sítě a zapneme. Vrátíme do původního stavu PC, včetně propojení k internetu. Do adresního řádku prohlížeče napíšeme IP routeru a přihlásíme se. Můžeme zkontrolovat nastavení a pod. V další fázi zkontrolujeme jestli funguje SSH. Mělo by se spustit po zadání hesla při prvním přihlášení. Linux : v terminálu napíšeme : ssh root@[adr_routeru] enter, napíšeme heslo a měl by se nám objevit prompt "root@OpenWrt:~#". Windows : pouzijeme putty, ale bohužel nemám s tímto programem zkusenosti, takže nemohu sloužit. Pokud router reaguje na ssh můžeme postoupit do dalšího levelu této gamesky a tou je instalace balíčků potřebných pro chod digi + igate.

Ale to až příště. V části č. 2. Zítra, pozítří a nebo taky v úterý a v březnu.

Přeji hodně úspěchů a pamatujte, že všechno děláte na vlastní nebezpečí. Nemohu převzít odpovědnost za případné škody. Výpočetní technika je záludná a to co funguje jednomu nemusí zákonitě fungovat druhému.

Mějte se pěkně, ale ne líp jak já. To byste mě naštvali.

Jirka OK2XDU