sobota 6. března 2010

FILL-IN DIGI OK4PS-2 v provozu

Dnes jsem s Marcelem OK2MO, za excelentní spolupráce, spustili FILL-IN DIGI OK4PS-2 v Kroměříži. Marcel famózně realizoval elektroinstalaci v rozvaděčové bedně a ostatní byla týmová práce. Nějaký ten týden se detailně plánovalo, což se vyplatilo a finální realizace zabrala jeden sobotní den, výborný oběd od mojí milované ženy, nějaké ty přesuny materiálu, trocha zmrzání, ale dotažené do konce.

Konfigurace:
 • # TCVR Kenwood TH-28A (4W)
 • # anténa Sirio SA 270 SN
 • # OT2m
 • # zdroj z produkce Marka OK2SJF
 • # telekumunikační rozvaděč Philips
 • # TX objekt: 439.400ZL 439.400MHz T088 -760 OK0Z Kelcsky Javornik
Fotogalerie ZDE!

FILL-IN DIGI OK4PS-2 (realizace OK2MO a OK4PS)

8 komentářů:

 1. Tu kisňu jste excelentně zbufli někde z reichu, co? ;-) Dle té zcela nepředpisové skopčácké Schuko zásuvky.
  A kdo bude famózně zemnit ten výložník? Tu se asi někdo nebojí atmosferiky... aspoň svorkou k tomu okapu, když už ne stínění koaxu. :-)

  zdraví D.K.

  OdpovědětVymazat
 2. Hmm,zajímavé...Musím trošku oponovat ohledně té zásuvky...Splňuje všechny náležitosti dle normy IEC,výrobce je fa Hager,a jestli ti tam chybí klasický zemnící kolíček,tak to jsou ty dva kontakty nahoře a dole...Ať už si koupíš jakýkoliv spotřebič třídy 2,tak to bude mít vidlici tohoto typu,takže v tom nevidím problém,ale neznalý prostě neví a háže tady kydy...Navíc je to pouze servisní zásuvka...Jistič 4A,tak co?
  A ta "kisňa" je od výrobce Philips,už posloužila jinému zařízení,ale pro toto se plně hodila,jedině když by jsi byl tak hodný a koupil nám nějakou novou bednu,která je uzamykatelná a daroval nám ji,tak ji tam pojedu ochotně předělat...Samozřejmě podle tebe by neměla být z reichu a zbufnutá...
  Nicméně ten výložník by měl být přizemněn kvůli již zmíněné statice,ale podle normy IEC/EN 62305-1 to taky všechno splňuje...

  S pozdravem OK2MO

  OdpovědětVymazat
 3. D.K. pokud neni shoda inicialu, tak Davide OK2DK. Je unahledne delat zavery, kdyz neznas vsechny podrobnosti uvedene instalace. Ano uzemneni souhlas, ale za tmy ho opravdu delat nebudeme, bezpecnost na prvnim miste. Muj zamer bylo zakomponovat bleskojistku od spolecnosti PolyPhaser, primo na koax, nebyla k dodani. Takze bude samozrejme doplneno v nejblizsim moznem terminu a to minimalne uzemneni toho vylozniku. Tohle mozna neni spatne tema do ankety, ale myslim, ze v realu vime vsichni jak to je, lec odpovedi muzou byt jine.

  Ohledne te zasuvky. Je az usmevne, jak se vlastne primarne hledaji vady. Ja by to byl narodni sport :-) Ja myslim ze Marcel je clovek z oboru a vic co dela. S timhle jsem naprosto rad, ze mi pomohl. Vlastne celkove, ze mi s tim pomohl. Reciprocne pracuji na projektu, ktery zase pripravuje Marcel.

  Dal, myslim, ze to neni nijak treba resit. Samozrejme neni problem na vyzadani info doplnit. Na webu mi to pride jako informace do placu dostatecna. Asi nikdo nezachazi do prilisnych podrobnosti, na to jsou jsou jini odbornici. Tak zatim zdar a silu.

  OdpovědětVymazat
 4. Chlapi, co tak trochu nadsázky, co? ;-)

  Dejte si co chcete kam chcete, je to Vaše věc. Jen mne to zaujalo... nereagujte jak baby v přechodu :-)

  Že je tam ta zásuvka nevyužitá a je původní součástí je vidět na první pohled a s tím vším máš pravdu. Ale norma IEC není ČSN, resp. ČSN EN. ČSN může vycházen z IEC, ale IEC jí není nadřízena. Dle ČSN citace:

  "V České republice a na Slovensku je zaveden a používán systém domovních dvojpólových zásuvek a vidlic s ochranným kolíkem podle ČSN 35 4515:1969 a ČSN 35 4516:1969. Tyto normy vycházejí z mezinárodních doporučení Publikace CEE 7:1963 a IEC 83:1975 (nahrazena IEC 60083:1997). Systém domovních dvojpólových zásuvek s ochranným kolíkem byl v ČSR zaveden již v roce 1934. Zaveden je též v Belgii, Francii, Polsku, Portugalsku a Lucembursku." konec citace.

  Zakázáno to není, ale kdyby se na to dělala revize, tak ji nikdo nevystaví (to asi i Pavel ví, myslím že jeho otec je z oboru). Ono už i dnes je většina norem jen doporučujících, ale když by si někdo udělal třeba barák jak chce s tím, že normy jsou doporučující, tak mu nikdo nevystaví revizi a nepřipojí ho distributor. Kdyby byla na jakémkoli zařízení tato zásuvka (zapojená samozřejmě) tak to neschválí.

  Pavel ví jak to je, su detailista a rýpu :-) tak to neberte tak vážně, spíš jako téma k diskusi bez toho, že bych Vám do toho jakkoli kecal (ani nevim proč bych to dělal, je mi po tom prd :-)). Jednou jsou tu komentáře, tak jsem toho zas jednou za uherský rok využil (zneužil? :-)).

  Co se kisně týká je jasné, že každý staví z toho co má, bych reagoval stejně jako Ty Marceli, kdyby do mne ryli, tj. "esi máš lepší, dej mi ji" :-) Jak říkám, s nadhledem.

  Co se uzemnění týká, tak to už není o rýpání a normách které nikdo nikdy asi stejně nezkontroluje, ale spíš o ochraně vlastního zařízení, tj. jediný komu to uškodí su já (vy)=vlastník techniky. Kor takto na špici paneláku exponované.

  Chápu a čtu proč tam není, tak je gut, že jste si toho ve vlastním zájmu vědomi a budete to řešit. Ono tření ebonytové tyče liščím ocasem (sklolaminátový dekl té bílé hole a suchý vítr až v létě přijde) dokáže udělat pěkných pár stovek jednotek (i víc) pojmenovaných po panu Voltovi, když to pak sjede po té spodní přírubě a stínění koaxu do staničky tak nebude happy ;-) A být to jednou nabité, když ji dojdete zkontrolovat, tak šupa do ruky je taky fajn :-)
  ____

  Pavle, znáš někoho jiného s iniciály D.K.? ;-) Nenapadlo mne, že bys byl na pochybách jestli jsem to já, už jen dle toho rýpání :-D

  Mějte se a hodně úspěchů a zábavy s těmito technologiemi :-) Kdo si hraje nezlobí ;-) (někteří zvládnou oboje :-D)).

  D.K.

  OdpovědětVymazat
 5. Hmm,opravdu nechápu co máš proti té zásuvce...Jen tak pro zajímavost,montujem ji v každém rozvaděči co vyrábíme a nikdy mě žádný revizák nic neřekl...Prostě mě řekni,co ti na ní vadí...Má prohlášení o shodě,takže ji někdo musel vidět...
  Trošku odbočím od tématu,ale když jsi tady vypsal ty normy,vypadá to velice pěkně,mě se nechtělo při minulém příspěvku nikde hledat,tak mi vysvětli ohledně hromosvodů jednu věc..
  Aktivní hromosvod v republice není povolen,není na něj norma..Nicméně je v republice evidovaných přes 2300 aktivních hromosvodů (do konce roku 2008)a na všech je udělaná revize...Mrkni na elektriku.cz a můžeš si tam přečíst o tom diskuzi,mimochodem i já tam mám několik článků...
  A proč jsem to tu tak pracně psal?Já jen,že podle tebe by mě žádný revizní technik neudělal revizi jen skrz tu zásuvku,ale jsou i horší věci a revize je udělaná...A můžeš dojet a strčit tam klasickou vidlici s kolíkem,a nepovede se ti to.Takže do ní můžeš zapojit spotřebiče s dvojitou izolací,tudíš bez koliku,nebo tu spravnou vidlici,která má postranní kostru...
  Sám si citoval normu IEC 60083:1997 no a tam si to přečti,normálně jsi mě donutil ty normy vytáhnout...
  Je to děs tahat práci i sem...Samozřejmě si rád vyslechnu různé názory,ale toto je opravdu rýpání...
  Jen mě teď napadlo...V nejbližší době děláme něco podobného,rád se podívám,jak to uděláš ty..Jsem zvědav,jestli nejsi srab a přijmeš to.
  S pozdravem OK2MO

  OdpovědětVymazat
 6. Prosím majitele o smazání mého prvního i následujícího komentáře, i jiných pod jinými tématy. Nepochopil jsem původní smysl možnosti komentářů pod článkem. Dávám si tento web radši do složky "nechodit tam", abych se někdy v budoucnu nesekl a netrávil zas tímto zbytečně drahý čas. Nehodlám nikomu narušovat jeho vlastní excelentní a famózní karmu.

  Díky.

  D.K.

  OdpovědětVymazat
 7. Gratuluji oběma konstruktérům ke spuštění APRS diginy. Nechť ji provází dlouhý a bezporuchový provoz a propluje přes ni spousta užitečných zpracovaných paketů.

  OdpovědětVymazat