sobota 29. května 2010

Test D-STAR technologie

Jirka OK2BKR mě požádal, jestli můžu ve své lokalitě odzkoušet ručku ICOM IC-91A vybavenou D-STAR modulem. Tak jsem dnes vyrazil nad město, kde je relativně dobře dostupný D-STAR převaděč OK0DSK na Kubánkově. Šlapat to šlape, ale na OK0DSK jsem nikoho nesehnal. Každopádně mě vytrhl trn z paty Jirka OK0OZ, který byl právě lokalitě Veliková na Zlínsku a co víc, měl u sebe ICOM IC-92A. Naprosto parádní náhoda.

Tohle bylo moje první krátké seznámení s D-STAR technologií. A musím říct, že alespoň v rámci toho mini testu, to na mě udělalo velice dobrý dojem. Teda kromě toho, jak ta stanice neuvěřitelně na 5W topí, řekl bych až extrémně.

S Jirkou OK2OZ jsem porovnali direktní komunikaci na 433.500 MHz v režimu DV (Digital Voice) a klasickou FMku. na vzdálenost cca 30 km (Kroměříž - Veliková).

Každopádně více řeknou pořízená videa na OK4PS YouTube a to hlavní zde.

Komunikace D-STAR OK4PS - OK2OZ

3 komentáře:

 1. Skoda ze to hlavni na co jsem se tesil - tedy porovnani Dstar a FM pri ruzne slabem signalu - ve videu neni :-(

  OdpovědětVymazat
 2. Snad příště ...
  Dle mých zkušeností a z principu přenosu digitální modulace, to buď funguje skvěle, nebo vůbec. Při jakých úrovních signálů jsem ovšem exaktně nezkoušel, ani ve srovnání s FMkou.
  73 Jirka OK2OZ

  OdpovědětVymazat
 3. Pro anonyma: tento test byl zaměřený pouze a jen na odzkoušení funkčnosti modulu D-STAR doplněného do Icomu.

  Každopádně jak píše Jirka, u digitalních modulací je to ve většině případu režim "funguje - nefunguje". Když funguje, tak v "dobré" kvalitě. Ale test by si to určitě zasloužilo, nicméně ja měl ručku jen zapůjčenou od Jirky OK2BKR.

  OdpovědětVymazat