úterý 3. srpna 2010

OM0OUA Velká Javorina

Jak už většina postřehla, podařilo se klukům ze Slovenska spustit avizovaný UHF převaděč na Velké Javorině. Těsně po spuštění se dovolenkuji v blízké lokalitě, tak je možno důkladně otestovat. S tím, že jsme s Markem OK2SJF v neděli na Javorinu vyjeli a omrknuli, alespoň venkovní provedení a samozřejmě pofotili už tolik profláknuté místa na Javorine. Marek má fotky na Picase, já s ohledem na nízkorychlostní připojení udělám hromadný up load až doma.

Ale zpět k převaděči. Ještě když jsem se pohyboval v rámci domácího QTH (Kroměříž) a pracovních cest po Střední a Jižní Moravě, tak převaděč má velice slušný dostřel (dálnice D1 KM - Vyškov, Vyškov - Brno, Brno - Královo Pole). Dokonce prozatím jako jediný převaděč, zdá se, že pokryl totálně hluché místo a to spojovací cestu napříč Chřiby, Kudlovická Dolina - Kudlovice. Neprověřeno fonicky, pouze aktivita převaděče. Je to prostě tím, že Javorina tam prakticky svítí s ohledem na svou výšku a umístění antény převaděče. Jediné co se mi zdá, že převaděč je lehce tupější (spousty stanic dává plný signál, ale v převaděči znatelně šumí, což by tomu odpovídalo), nicméně s ohledem na exponovanou kótu, kde je převaděč umístění tomu rozumím. A kluci z toho určitě výždímali maximum, případně doladí s odstupem času. Sám vím, co to je ladit převaděč na Kelčském Javorníku, hodiny práce a vždy je to kompromis kóty, kde je RPT umístěný. Každopádně OM0OUA chodí velice, opravdu velice slušně! Pokrývá rozsáhlé území a srovnal bych OM0OUA prakticky s OKBBF na Suchém Vrchu.

Pokud by bylo možné dát info, na jakém železe (rádia, kontrolér, duplexer) RPT pracuje, byl bych rád. Dle modulace odhaduji, že rádia jsou Motorola, ale ostatní je ukryto.

V přípravě APRS digipeater, což bude zajímavé. Vysoká kóta, tam to bude i v rámci FILL-IN režimu opakovat a opakovat. Kdyby byla možnost realizovat digi a iGate, to by byla paráda. Celkově tady těžko předjímat, jak se digi bude v reálu chovat, dokud opravdu nepojede a pak se v rámci dostupných dat hned uvidí. Budeme se těšit.

A jinak tedy klukům, kteří RPT realizovali, velká gratulace! Moc dobrá práce!

Třeba už jen samotná koordinace kmitočtu..., ale to už je jiná písnička.

Zveřejněné parametry:
  • 439.150 MHz -7,6Mhz
  • TSQ RX, TX 77Hz
  • 7W z rádia
  • Diamond X50
  • realizoval Filip OM1AI a Tono OM1AEG
  • diskuze CBradio.cz
Marek OK2SJF pod OM0OUA