úterý 3. srpna 2010

OM0OUA Velká Javorina

Jak už většina postřehla, podařilo se klukům ze Slovenska spustit avizovaný UHF převaděč na Velké Javorině. Těsně po spuštění se dovolenkuji v blízké lokalitě, tak je možno důkladně otestovat. S tím, že jsme s Markem OK2SJF v neděli na Javorinu vyjeli a omrknuli, alespoň venkovní provedení a samozřejmě pofotili už tolik profláknuté místa na Javorine. Marek má fotky na Picase, já s ohledem na nízkorychlostní připojení udělám hromadný up load až doma.

Ale zpět k převaděči. Ještě když jsem se pohyboval v rámci domácího QTH (Kroměříž) a pracovních cest po Střední a Jižní Moravě, tak převaděč má velice slušný dostřel (dálnice D1 KM - Vyškov, Vyškov - Brno, Brno - Královo Pole). Dokonce prozatím jako jediný převaděč, zdá se, že pokryl totálně hluché místo a to spojovací cestu napříč Chřiby, Kudlovická Dolina - Kudlovice. Neprověřeno fonicky, pouze aktivita převaděče. Je to prostě tím, že Javorina tam prakticky svítí s ohledem na svou výšku a umístění antény převaděče. Jediné co se mi zdá, že převaděč je lehce tupější (spousty stanic dává plný signál, ale v převaděči znatelně šumí, což by tomu odpovídalo), nicméně s ohledem na exponovanou kótu, kde je převaděč umístění tomu rozumím. A kluci z toho určitě výždímali maximum, případně doladí s odstupem času. Sám vím, co to je ladit převaděč na Kelčském Javorníku, hodiny práce a vždy je to kompromis kóty, kde je RPT umístěný. Každopádně OM0OUA chodí velice, opravdu velice slušně! Pokrývá rozsáhlé území a srovnal bych OM0OUA prakticky s OKBBF na Suchém Vrchu.

Pokud by bylo možné dát info, na jakém železe (rádia, kontrolér, duplexer) RPT pracuje, byl bych rád. Dle modulace odhaduji, že rádia jsou Motorola, ale ostatní je ukryto.

V přípravě APRS digipeater, což bude zajímavé. Vysoká kóta, tam to bude i v rámci FILL-IN režimu opakovat a opakovat. Kdyby byla možnost realizovat digi a iGate, to by byla paráda. Celkově tady těžko předjímat, jak se digi bude v reálu chovat, dokud opravdu nepojede a pak se v rámci dostupných dat hned uvidí. Budeme se těšit.

A jinak tedy klukům, kteří RPT realizovali, velká gratulace! Moc dobrá práce!

Třeba už jen samotná koordinace kmitočtu..., ale to už je jiná písnička.

Zveřejněné parametry:
 • 439.150 MHz -7,6Mhz
 • TSQ RX, TX 77Hz
 • 7W z rádia
 • Diamond X50
 • realizoval Filip OM1AI a Tono OM1AEG
 • diskuze CBradio.cz
Marek OK2SJF pod OM0OUA

3 komentáře:

 1. Hele, prosim tě, když už se do všeho musíš plést (viz. diskuze o APRS na V.J. na hamradio.cz), tak si alespoň uvědom, že ne každej má svý zařízení v nedobytnejch kontejnerech operátora. Tak by bylo víc než vhodný nevystavovat fotky něčeho, co není vaše pánové! Viz poznámka od OM1AEG pro Petra Blansko, na tom odkazu, kterej poslals...

  "Taktiez ta poprosim o stiahnutie fotiek s prevadzacom."

  Není to tam nedobytnej hrad, na rozdíl od superprofi monitorovanýho kontejneru na Kelčáku! Trochu přemejšlet by neuškodilo.

  OdpovědětSmazat
 2. Tak nevím,asi jsem trošku mimo mísu já,nebo trošku nechápu ten tvůj rypáckej příspěvek.Bohužel to opravdu musím tak nazvat.
  Koukám na galerku fotek a nikde nevidím,že by to byla galerka majitele těchto stránek.Dokonce to tam je napsaný,takže asi dotyčný přeskakuje řádky,nebo neumí číst a jen si prohlíží fotky a příspěvek do diskuze za něho napsal někdo jiný.
  Mimochodem,na Javořině je tak moc objektů a antén,že bez těch fotek bych to určitě nenašel.

  A co se týče nedobytnosti,tak to bys nikde nemohl vystavit žádnou fotku.

  OdpovědětSmazat
 3. Reakce k úvodnímu prudícímu komentáři.

  Ad. 1: je vhodné se alespoň podespat, hrdinný anonyme. Takové anonymní KRITIKY mám opravdu rád. Takže s kým máme tu čest? Ikdyž chápu, že pod takovéto mentorování se podepsat by byl dost úlet.

  Ad. 2: když už se musíš do všeho plést v rámci diskuzních fór, aj., tak prosimtě trochu smysluplně a ne tady ten blábol, co jsi vyplodil. Výkřit v rámci komentáře. Hladově sledovat diskuzní fóra a pak úplně na jiném místě to nepatřičně použít.

  Ad. 3: správně poznamenal druhý přispěvatel, že galerie, na kterou odkazuji není moje a je to tam jesně uvedeno. Pokud s tím máš přesto problém, kontaktuj majitele foto galerie. A tu jednu jedinou fotku, kterou jsem umístil pod příspěvek, zcela jistě odstraňovat nehodlám. Nevidím pro to jediný důvod. Na Javořině, je tolik antén, na tolika objektech, že by bylo tak trochu paranoidní je díky tomu nezveřejňovat. Musím Tě ujistit, že lidí co tam v ten den fotilo, bylo opravdu hodně, možná by jsi je mohl všechny vypátrat a chtít také po nich nafocený obsah. Přeji hodně stěstí.

  Ad. 4: a když už se musím do všeho, jak píšeš, plést opět a zase, tak jen pro upřesnění. Na Kelčském Javorníku je technologie umístěná v kolokační místnosti. Možná, kdyby jsi četl tento web pečlivě, jakože nečteš a pak se podíval do fotogalerií, které tě tak prudí, tak by jsi to jistě věděl. Ale to jen tak naokraj lehké rýpnutí.

  Ad. 5: co si ale nemůžu odpustit je, že s dialektem se v mluveném podobě setkávám často a nemám s tím problém. Nicméně v psané podobě viz. Tvůj komentář, tak je něco naprosto šíleného. V rozumné míře se to jistě dá překousnout, ale takováto vizitka již opravdu hodně praští do očí. Asi stejně jako obsah komentáře.

  Možná bude vhodné, aby jsi tento web asi přestal navštěvovat, zbytečně by tě prudil a komentáře stejně tak.

  OdpovědětSmazat